Punkty krytyczne HACCP w przedszkolu — czym są i jak je zidentyfikować?
Bezpieczeństwo żywności w przedszkolu powinno być najważniejsze. Zobacz, jak wyznaczyć punkty krytyczne HACCP w przedszkolu i unikać zagrożeń oraz prowadzić placówkę zgodnie z wytycznymi.
Kwestie związane z bezpieczeństwem żywności są bardzo istotne we wszystkich miejscach, gdzie pracownicy zajmują się przetwarzaniem żywności, jej produkcją, przygotowywaniem lub dystrybucją. Na szczególną uwagę zasługują przedszkola i placówki opiekuńcze, gdzie jedzenie jest przygotowywane i podawane dzieciom.
Niezbędnym elementem, kiedy mówimy o bezpieczeństwie żywności, jest system HACCP. Sprawdź jak przy wykorzystaniu tego systemu określić krytyczne punkty kontroli i zapewnić bezpieczeństwo żywności w przedszkolu.
Dostosuj HACCP do specyfiki placówki przedszkolnej z Webszkolenie.pl
Jeśli zależy Ci, żeby temat systemu HACCP zgłębić znacznie bardziej, niż tylko w tematyce związanej z przedszkolami, to jesteś w dobrym miejscu.
W naszej firmie posiadamy certyfikowane szkolenia HACCP online, dedykowane dla wszystkich firm z branż mających do czynienia z żywnością, w tym:
- dla pracowników placówek żywienia zbiorowego, takich jak przedszkola i szkoły,
- dla osób pracujących w firmach zajmujących się obrotem żywnością,
- dla zatrudnionych w firmach produkujących żywność (niezależnie od rozmiaru przedsiębiorstwa sektora spożywczego).
Co dokładnie składa się na naszą ofertę?
- Atrakcyjne ceny – 95 zł za certyfikowany kurs.
- Gwarancja jakości.
- Szkolenia szyte na miarę z treściami dostosowanymi do konkretnej branży.
- Kurs realizowany w 100% online.
Zdobądź kompleksową wiedzę o HACCP już dziś. Zamów szkolenie online w naszej firmie i zrealizuj je w dowolnym miejscu i czasie.
Czym są punkty krytyczne w systemie HACCP?
Punkty krytyczne, czyli CCP – Critical Control Points (krytyczne punkty kontroli) to element kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa żywności.
Krytyczne punkty kontrolne to takie elementy procesu produkcyjnego, dystrybucyjnego lub związanego z przetwarzaniem żywności, gdzie istnieje realne ryzyko zagrożenia biologicznego, fizycznego lub chemicznego bezpieczeństwa żywności.
Właściwe wdrożenie systemu HACCP pozwala na znalezienie tych punktów, przeprowadzenie analizy zagrożeń oraz dokładne ustalenie działań korygujących.
Wyznaczanie krytycznych punktów kontroli w przedszkolach
Moim zdaniem przedszkola to dość specyficzne miejsca, w których wyznaczenie krytycznych punktów kontrolnych trzeba potraktować ze szczególną uwagą.
Małe dzieci, z wrażliwym układem pokarmowym, czy szeregiem alergii lub nietolerancji, są dużo bardziej narażone na zatrucia pokarmowe czy inne konsekwencje wynikające z naruszenia bezpieczeństwa żywności. Jak zatem skutecznie wyznaczyć punkty kontrolne?
- Na początek konieczne jest określenie wszystkich działań związanych z żywnością, jakie podejmowane są w przedszkolu.
- Kolejny krok to zdefiniowanie poszczególnych etapów prac podczas kontaktu z żywnością.
- Dalej przeprowadzamy analizę zagrożeń.
- Po przeprowadzonej analizie określamy, na których etapach może pojawić się zagrożenie bezpieczeństwa żywności. To właśnie te etapy będą krytycznymi punktami kontroli.
Pamiętaj, że każdy krytyczny punkt kontroli wymaga cyklicznej weryfikacji i wdrażania rozwiązań, które pozwolą maksymalnie zminimalizować zagrożenie bezpieczeństwa żywności.
Dokładne kontrolowanie procesów produkcji i dystrybucji jedzenia w przedszkolu daje pewność, że żywność jest bezpieczna i w żaden sposób nie zagraża bezpieczeństwu małych dzieci.
Limity krytyczne
Gdy wyznaczenie punktów kontrolnych mamy za sobą to bardzo ważne jest określenie limitów krytycznych.
Co to dokładnie jest? Dla każdego z wyznaczonych punktów krytycznych HACCP w przedszkolu musisz ustalić granicę, które przekroczenie będzie wymagało wdrożenia działań korygujących, ponieważ jej przekroczenie będzie stanowiło poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności. To takie „normy”, które pozwalają oddzielić bezpieczne od niebezpiecznego. Krytyczne punkty kontroli w przedszkolu – przykłady
Potrzebujesz tutaj dokładnych procedur, które pozwolą mierzyć i obserwować te limity.
Jeśli chcesz precyzyjnie wyznaczyć punkty kontrolne i określić limity krytyczne, skorzystaj z naszego szkolenia.
Punkty krytyczne w przedszkolach – przykłady
Żeby lepiej zrozumieć temat CCP w przedszkolach spróbujmy posłużyć się przykładami. Co może być krytycznym punktem kontroli w przedszkolu?
- Etap przyjmowania produktów spożywczych od dostawców. Tu należy zwrócić uwagę np. na datę ważności produktu.
- Przechowywanie żywności w przedszkolu. Istotnym elementem będzie kontrola temperatury w chłodniach oraz cykliczna weryfikacja przechowywanych produktów pod kątem ich przydatności do spożycia.
- Obróbka cieplna. To jeden z ważniejszych punktów kontrolnych, jaki może pojawić się w przedszkolu. Zawsze należy się upewnić, czy jedzenie jest odpowiednio przygotowane, np. mięso nie jest surowe.
- Higiena personelu. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na dokładne i regularne mycie rąk, stosowanie rękawiczek oraz noszenie czepków ochronnych na włosy.
- W przypadku placówek nieposiadających własnej kuchni, które korzystają z usług zewnętrznego dostawcy jedzenia, istotnym punktem kontroli może być sprawdzanie opakowań w jakich posiłki trafiają do przedszkola (np. czy są nieuszkodzone, odpowiednio zabezpieczone).
Jakie mogą być zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności w przedszkolu?
Istnieją 3 podstawowe typu zagrożeń dla żywności, jakie mogą wystąpić w przedszkolu.
- Zagrożenia chemiczne, czyli wszystkie sytuacje, kiedy do jedzenia dostaną się niepożądane substancje. Możemy do nich zaliczyć przechowywanie żywności w pojemnikach do tego nieprzeznaczonych, przez co dojdzie do skażenia żywności.
- Zagrożenia biologiczne. W tej grupie znajdą się przede wszystkim wirusy i bakterie (np. salmonella), ale też pleśń i grzyby, które mogą wynikać chociażby z nieprawidłowego przechowywania żywności. Pamiętaj, że właściwe standardy sanitarne pozwalają ograniczać ryzyko wystąpienia takich zagrożeń.
- Zagrożenia fizyczne. Tutaj przede wszystkim będą wszelkie zdarzenia, które mogą wynikać z przyczyn ludzkich. Ciała obce w jedzeniu, włosy, czy przypalenie żywności co może finalnie okazać się szkodliwe.
Zagrożenia dla żywności w przedszkolu mogą być mniej lub bardziej poważne w skutkach. Jednak dobre procedury HACCP, dokładna identyfikacja zagrożeń i skuteczne wdrażanie działań korygujących pozwalają skutecznie je niwelować.
Podstawowe zasady HACCP dla przedszkoli i placówek opiekuńczych
Zasady HACCP dla przedszkoli i placówek opiekuńczych są stworzone przede wszystkim po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywności oraz ochronę zdrowia dzieci.
Co możemy uznać za bardzo istotne jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa żywności w przedszkolach?
- Przestrzeganie zasad GHP GMP (tj. Dobra Praktyka Higieniczna oraz Dobra Praktyka Produkcyjna) podczas przygotowywania żywności.
- Dokładna kontrola wyznaczonych CCP.
- Dokładna dokumentacja HACCP – należy zadbać żeby prowadzone dokumenty były rzetelne, gromadzone w jednym miejscu i systematycznie aktualizowane.
- Cykliczna analiza zagrożeń i wdrażanie działań naprawczych.
Bezpieczna i zdrowa żywność w przedszkolu? Postaw na porządne szkolenie HACCP, a później wprowadź zasady tego systemu w życie.
Kup szkolenie HACCP w Webszkolenie.pl
Sądzę, że już wiesz, dlaczego system HACCP jest istotny. I ustalmy – bezpieczeństwo żywności jest bardzo istotne nie tylko w przedszkolach, a we wszystkich miejscach, gdzie pracuje się z żywnością.
Zadbaj o bezpieczeństwo i wybierz certyfikowane, profesjonalne szkolenie online, na którym dowiesz się wszystkiego co najważniejsze o systemie HACCP.
W naszej ofercie nie znajdziesz szkolenia dedykowane dla różnych branż. Nasza wiedza i doświadczenie pomogą Ci w skutecznym wdrożeniu HACCP w Twojej firmie. Poznaj naszą ofertę i zamów potrzebny kurs.