Szkolenia BHP od 1 lipca 2023

Powrót zasad sprzed kilku lat i bardzo ważny obowiązek dotyczący wszystkich pracodawców oraz ich pracowników. Sprawdź, czego musisz dopilnować.

Z dniem 1 lipca 2023 r. oficjalnie zakończony został okres zagrożenia epidemicznego. Wprowadzone zostały istotne zmiany, dotyczące szkoleń BHP oraz medycyny pracy. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, dotyczące obowiązków, jakie nałożone zostały po wskazanym terminie.

Medycyna pracy i szkolenia BHP – ważne zmiany od 1 lipca 2023?

Z jednej strony można powiedzieć, że obowiązujące zasady powinny być wszystkim znane, ponieważ wróciliśmy do stanu sprzed marca 2020 r., czyli zanim w naszym kraju ogłoszono pandemię i związane z nią obostrzenia. Przywrócono obowiązek wykonywania badań lekarskich, a także przeprowadzania szkoleń BHP pracowników.

Z jakimi zobowiązaniami to się wiąże?

  • Obowiązek przeprowadzenia zaległych badań lekarskich.
  • Konieczność nadrobienia zaległości w zakresie szkoleń BHP (przeprowadzenie zaległych szkoleń, które miały się odbyć między 14.03.2020 r. a 30.06.2023 r.).
  • Konieczność przeprowadzania wstępnych szkoleń BHP w formie stacjonarnej.

Ważne! Przeprowadzenie szkoleń okresowych BHP dalej możliwe jest w formie on-line!

Nowe-stare regulacje prawne związane ze szkoleniami BHP

Postanowienia tak zwanej „ustawy covidowej” przestają obowiązywać i zostają zastąpione nowymi-starymi przepisami, które były wiążące przed marcem 2020 r. Rozporządzenie Ministra Zdrowia przywróciło ówczesne przepisy, dotyczące przeprowadzania szkoleń BHP (a także o kierowaniu wszystkich pracowników na wstępne i okresowe badania lekarskie).

Do tej pory, obowiązki związane ze szkoleniem okresowym pracowników, były zawieszone i pracodawcy nie musieli ich przeprowadzać. Obecnie jednak muszą te zaległości nadrobić.

Ponadto przeprowadzanie szkoleń wstępnych BHP w formie zdalnej możliwe było tylko w trakcie pandemii. W związku z jej odwołaniem, pierwsze szkolenie, np. dla nowych pracowników, musi być wykonane stacjonarnie.

Czy nastąpiły zmiany w Kodeksie Pracy?

Wdrożone zmiany, dotyczące szkoleń BHP, nie wiązały się z nowelizacją przepisów Kodeksu Pracy.

Nie wprowadzono zmiany przepisów w zakresie prawa pracy. Zmiany wprowadzone zostały na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia, dotyczącego zakończenia pandemii.

Powrót do szkoleń BHP sprzed pandemii – jak to rozwiązać?

Wiedząc już teraz o zmianach i wiążącym terminie na dostosowanie się do nich, można podjąć odpowiednie działania. Najlepiej jest z wyprzedzeniem przystąpić do realizacji aktualnych obowiązków. Zostawienie wszystkiego na ostatnią chwilę może nie być dobrym pomysłem.

Już dzisiaj warto przeanalizować, które szkolenia w firmie mogą zostać zrealizowane w formie online, a następnie wybrać firmę, która takie szkolenia zrealizuje. Będzie to z pewnością najszybsza i najefektywniejsza forma szkolenia. Taka firma może pomóc w przeszkoleniu pracowników i zaplanowaniu terminów szkoleń dla zespołu, zapewniając jednocześnie dogodne warunki ich przeprowadzenia.

Zobacz darmową próbkę szkolenia

W zaistniałej sytuacji skuteczne planowanie i efektywna realizacja szkoleń mogą nie tylko obniżyć koszty dla pracodawców, ale także znacząco poprawić reputację jako odpowiedzialnego pracodawcy.

Jaki jest czas na przygotowanie się na zmiany?

Początkowo czas ten miał wynosić 60 dni, jednak z uwagi na sygnały, płynące z różnych środowisk od pracodawców, czas na wdrożenie zmian wydłużono do 180 dni. Maksymalny czas na dostosowanie się do zmian, czyli między innymi nadrobienie zaległych szkoleń okresowych, jest wyznaczony do 28 grudnia 2023 r. włącznie. Dokładny termin okresowego szkolenia ustalany jest między pracownikiem a pracodawcą.

Planowanie szkoleń BHP od 1 lipca 2023

Szkolenie pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy to nieodzowny obowiązek pracodawców. W obliczu obecnych wymogów najlepiej jest rozpocząć od gruntownego przeglądu dokumentacji w firmie i stworzenia spersonalizowanego planu działania. Oto kilka kreatywnych kroków, które pomogą Ci dostosować się do nowych regulacji:

  1. Analiza Konieczności Szkoleń BHP: Przeprowadź analizę, aby ustalić, ile pracowników wymaga szkoleń BHP i jakie konkretne szkolenia są dla nich niezbędne.
  2. Spersonalizowana Lista Szkoleń: Przygotuj spersonalizowaną listę szkoleń, uwzględniając podział na szkolenia wstępne i okresowe.
  3. Innowacyjne Rozwiązania Szkoleniowe: Sprawdź, które szkolenia można zrealizować online, a które wymagają obecności stacjonarnej.
  4. Wybór Partnera Szkoleniowego: Wybierz partnera szkoleniowego, który oferuje wygodne i skuteczne rozwiązania online. Jednocześnie zaplanuj, w jakie dni i miejscach będą przeprowadzane szkolenia stacjonarne.
  5. Ustal Harmonogram: Dokładnie zaplanuj terminy szkoleń, uwzględniając dostępność pracowników i minimalizując zakłócenia w codziennej pracy.

Szkolenia okresowe BHP online od 1 lipca 2023

Szkolenia wstępne obligatoryjnie muszą być realizowane stacjonarnie. Jednak obowiązek szkoleń okresowych nadal może być realizowany online. Ta forma szkolenia przewidziana jest w szczególności dla następujących grup pracowników:

  • pracodawcy i osoby zajmujące stanowiska kierownicze (w tym także kierujących pracownikami na stanowiskach innych niż kierownik),
  • osób pracujących na stanowiskach inżynieryjnych lub technicznych,
  • osób zatrudnionych na stanowiskach służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • osób zatrudnionych w biurze lub administracji,
  • innych pracowników, którzy w ramach wykonywanej pracy nie są narażeni na czynniki niebezpieczne i/lub szkodliwe dla zdrowia albo odpowiedzialnych za zadania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenia BHP w dobie pandemii – zawieszenie szkoleń BHP

W obliczu pandemii koronawirusa COVID-19, wymogi związane z bezpieczeństwem pracy nabrały nowego znaczenia. W odpowiedzi na tę sytuację legislator wprowadził specjalne przepisy dotyczące szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Ówczesne wytyczne wynikały z ustawy dotyczącej specjalnych środków mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie oraz zwalczanie COVID-19, innych chorób zakaźnych i związanych z nimi sytuacji kryzysowych.

Podczas trwania pandemii, obowiązki zarówno pracodawcy, jak i pracownika w zakresie badań były ograniczone i zawieszone ze względu na pilną potrzebę ochrony zdrowia i życia ludzi, a także celem zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa i minimalizowania bezpośrednich wizyt w placówkach medycznych.

Szkolenie okresowe w zakresie BHP oraz wstępne szkolenia BHP z Webszkolenie

Przywrócone obecnie przepisy BHP sprzed pandemii na pewno zaskoczyły pracodawców. Masz problem z dostosowaniem się do zmian? Potrzebujesz wsparcia przy planowaniu i realizacji szkoleń BHP dla swojego zespołu? Masz wątpliwości, od której strony się za to wszystko zabrać? Nie czekaj do ostatniej chwili i skonsultuj się z nami. Doradzimy i pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązania organizacyjne dla Twojej firmy.

Zamów szkolenie online
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony dla potrzeb użytkowników. Korzystanie z tej strony oznacza akceptację plików cookie i podobnych techniologii. Akceptuje Warunki korzystania