Praca zdalna a szkolenie BHP
W poniższym artykule przyjrzymy się, jak praca zdalna wpływa na obowiązek przeprowadzania szkoleń BHP, jakie wyzwania stawia przed pracodawcami i w jakiej formie można przeprowadzić szkolenie w przypadku pracy zdalnej.
Obowiązek szkoleń BHP w pracy zdalnej
Szkolenie BHP odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, niezależnie od tego, czy wykonuje się obowiązki w tradycyjnym biurze, czy też w formie pracy zdalnej. Ma ono na celu zapoznanie pracownika z informacją zawierającą zasady bezpiecznego wykonywania pracy, oceną ryzyka zawodowego, postępowaniem w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenie dla zdrowia czy stworzeniem stanowiska pracy zdalnej z uwzględnieniem wymagań ergonomii.
Zakres szkolenia BHP w kontekście pracy zdalnej powinien obejmować też edukację dotyczącą długotrwałego siedzenia przed komputerem i konieczności regularnych przerw, naukę zasad prawidłowego oświetlenia i organizacji stanowiska pracy czy szkolenie z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego, przy zwróceniu uwagi na zagrożenia związane z pracą zdalną.
Szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy z Webszkolenie
Jeśli zatrudniasz pracowników wykonujących pracę zdalną i szukasz kompleksowego kursu BHP, Webszkolenie jest doskonałym wyborem.
Oferujemy szkolenie BHP dostosowane do specyfiki wykonywania pracy zdalnej! Zapewniamy niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kurs obejmuje też lekcje z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Czy szkolenie BHP w pracy zdalnej jest obowiązkowe
Szkolenia BHP muszą być przeprowadzone nawet w przypadku wykonywania pracy zdalnej. Ich treść powinna być dostosowana do specyfiki środowiska pracy poza tradycyjnym biurem, w którym pracownicy wykonują swoje obowiązki.
Czy pracodawca ma obowiązek zorganizować szkolenie okresowe dla pracownika zdalnego?
Zasady obowiązkowych szkoleń okresowych są uregulowane w Kodeksie Pracy. Według nich przeprowadzenie okresowego szkolenia BHP jest obowiązkiem pracodawcy.
Celem szkoleń okresowych jest odświeżanie i aktualizowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. Muszą je odbyć również pracownicy na stanowiskach administracyjno-biurowych.
W przypadku pracownika wykonującego pracę zdalną nie ma żadnych odstępstw od tej reguły.
Pracodawca ma obowiązek zapewnić szkolenie wstępne w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy przez pracownika i powtarzać je co określony, w Kodeksie Pracy, czas.
Dla pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych, którzy pracują zdalnie, powtarzanie szkoleń okresowych musi odbywać się co 6 lat.
Przepisy regulujące pracę zdalną od 2023 roku
Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (m.in. Dz. U. z 2023 r. poz. 240) wprowadziła nowe przepisy regulujące pracę zdalną. Obowiązują od 7 kwietnia 2023 i wprowadzają między innymi definicję pracy zdalnej, a także obowiązek określenia zasad jej wykonywania.
Co nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej oznaczają dla szkoleń BHP?
W rozumieniu przepisów, obowiązki pracodawcy w zakresie BHP wobec pracownika zdalnego nie różnią się od tych obowiązujących w przypadku tradycyjnej pracy stacjonarnej. Według przepisów każdy pracownik zdalny musi odbyć szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przy wykonywaniu pracy zdalnej, pracownik na stanowisku administracyjno-biurowym szkolenie wstępne może być przeprowadzone w całości w formie e-learningowej.
Szkolenie okresowe BHP pracowników zdalnych – czy można z niego zrezygnować?
Nowe przepisy usystematyzowały też pojęcie pracy zdalnej okazjonalnej. W ramach niej, na wniosek pracownika, może on uzyskać zgodę na wykonywanie pracy zdalnej przez 24 dni w roku.
W takim przypadku nie ma obowiązku przeprowadzania szkoleń okresowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
BHP w pracy zdalnej – jak zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną bezpieczeństwo?
Zapewnienie bezpiecznego i higienicznego wykonywania obowiązków w kontekście wykonywania pracy zdalnej wymaga połączenia standardowych szkoleń w zakresie BHP do specyfiki pracy wykonywanej poza tradycyjnym biurem.
Należy zapewnić pracownikom szkolenia BHP, podczas których poznają uniwersalną ocenę ryzyka zawodowego i chorób zawodowych, poznają zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, bezpieczeństwa informatycznego, organizowania stanowiska pracy czy zasadami postępowania w sytuacjach awaryjnych, np. udzielania pierwszej pomocy.
Podczas wykonywania pracy zdalnej pracodawca może też zachęcać do odpowiedniego organizowania swojego miejsca pracy zdalnej, wyposażonego w ergonomiczne krzesła, biurka i oświetlenie. Może też podkreślać znaczenie regularnych przerw i ćwiczeń rozciągających, w celu minimalizowania problemów zdrowotnych związanych z długotrwałym siedzeniem przed komputerem.
Ważne jest również upewnienie się, że pracownicy korzystają z aktualnego i zabezpieczonego oprogramowania, aby unikać ryzyka ataków cybernetycznych. Warto też zachęcać do spotkań przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się, żeby wzmocnić poczucie przynależności i wspólnoty, czy zbudować relacje między pracownikami.
Praca zdalna w firmie – jak wdrożyć wymagania BHP?
Wdrożenie zasad BHP w firmie pracującej w trybie zdalnym wymaga przeprowadzenia oceny ryzyka i zidentyfikowania potencjalnych zagrożeń, np. ergonomia stanowisk pracy czy zagrożenia związane z bezpieczeństwem informatycznym.
Należy też zorganizować szkolenie BHP dla pracowników zdalnych. Może się odbyć za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, np. na platformie e-learningowej. Warto też opracować jasne i zrozumiałe zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych.
Wprowadzenie kompleksowego programu BHP w przypadku pracy zdalnej, wymaga stałego zaangażowania, komunikacji i edukacji.
Pracodawca powinien być gotów dostosować do zmieniających się warunków i potrzeb pracowników, dbając o ich bezpieczeństwo i zdrowie w wirtualnym środowisku pracy.
Szkolenie BHP na stanowisku pracy zdalnej – czy różni się od tego przewidzianego dla stanowisk stacjonarnych?
Nie dla każdego stanowiska pracy można zorganizować okresowe szkolenie BHP online. Może się odbyć w formie elektronicznej tylko dla pracowników na stanowisku administracyjno-biurowym, którzy swoją pracę wykonują zdalnie. W przeciwnym razie wymagane jest odbycie szkolenia w formie stacjonarnej.
Szkolenie dla osób pracujących zdalnie na stanowisku administracyjno-biurowym powinno uwzględniać aspekty związane z pracą na odległość, takie jak ergonomiczne ustawienie domowego stanowiska pracy, bezpieczeństwo informatyczne oraz zdolność zarządzania czasem i stresem w niezależnym środowisku domowym.
Szkolenia BHP dla pracownika wykonującego pracę zdalną z Webszkolenie!
Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty?
-
Oferujemy specjalne kursy dostosowane do potrzeb pracowników pracujących na odległość. Kursy te obejmują tematy związane z ergonomią miejsca pracy, bezpieczeństwem informatycznym oraz zasadami postępowania w sytuacjach awaryjnych podczas pracy zdalnej.
-
Kursy są aktualne, zgodnie z najnowszymi przepisami i zasadami Kodeksu Pracy. Dzięki temu masz pewność, że zdobywasz najbardziej aktualną wiedzę.
-
Po zakończeniu szkolenia udostępniamy certyfikat potwierdzający ukończenie kursu.
-
Zapewniamy wsparcie techniczne w razie problemów z dostępem.
Zadbaj o bezpieczeństwo i higieniczne warunki pracy podczas wykonywania pracy zdalnej!