Rozporządzenie szkolenia BHP

Rozporządzenie szkolenia BHP – czy można robić je online?

Udział w szkoleniach z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie eliminuje konieczność organizowania sal szkoleniowych, a nauka we własnym tempie oraz możliwość wielokrotnego wracania do treści pozwala na lepsze przyswojenie i zapamiętanie materiału. Jednak czy według najnowszego rozporządzenia szkolenia BHP online są zgodne z wymogami prawnymi?

Rozporządzenie szkolenia BHP | Co musisz wiedzieć?

Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy reguluje kwestie szkoleń BHP. Określa zasady organizacji i przeprowadzania szkoleń, a także ich częstotliwość i zakres tematyczny.

Zgodnie z nim obowiązkowe jest przeprowadzenie szkoleń wstępnych dla nowo zatrudnionych pracowników przed dopuszczeniem ich do wykonywania obowiązków zawodowych oraz regularne szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.

Rozporządzenie nakłada również na pracodawcę obowiązek przechowywania dokumentacji związanej ze szkoleniami BHP. Obejmuje to programy szkoleń, dzienniki zajęć, protokoły przebiegu egzaminów oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Oprócz tego pracodawca musi pamiętać, że szkolenia są obowiązkowe dla wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, niezależnie od zajmowanego stanowiska.

Co więcej, rozporządzenie określa minimalny czas trwania szkoleń – na przykład, szkolenie osób będących pracodawcami i osób kierujących pracownikami powinno trwać minimum 16 godzin, a dla pracowników na stanowiskach robotniczych przeprowadza się instruktaż trwający minimum 8 godzin. Szkolenie okresowe osób wymienionych jest również konieczne do ponowienia w przypadku zmian organizacji stanowisk pracy.

Oferta szkoleń BHP w Webszkolenie.pl

Webszkolenie.pl oferujemy regularnie aktualizowane kursy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dostosowane do specyfiki różnych branż i stanowisk.

Proponujemy niezbędne dla każdej nowo zatrudnionej osoby szkolenia wstępne, które obejmują instruktaż ogólny oraz stanowiskowy. Zapewniają one solidne podstawy wiedzy o bezpieczeństwie w miejscu pracy i są uzupełnieniem przygotowania zawodowego pracownika, a także szkolenia okresowe.

Nasze szkolenia są dostosowane do różnych grup pracowników, między innymi:

  • Dla pracowników administracyjno-biurowych – skupiamy się na ergonomii pracy biurowej, zagrożeniach związanych z długotrwałą pracą przy komputerze oraz zasadach bezpiecznego korzystania z urządzeń biurowych;
  • Dla pracowników branży kosmetycznej– skoncentrowane na praktycznych aspektach bezpieczeństwa i przekazaniu umiejętności dotyczących wykonywania pracy, np. o obsłudze urządzeń, a także o procedurach postępowania w sytuacjach awaryjnych;
  • Dla kadry kierowniczej– szkolenia z zakresu zarządzania bezpieczeństwem, odpowiedzialności prawnej pracodawcy oraz metod motywowania pracowników do bezpiecznej pracy.

Wszystkie z kursów są przygotowane na podstawie ramowych programów szkolenia zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami w sprawie BHP, a zdalna forma nauki przy pomocy multimedialnych materiałów dydaktycznych pozwala na efektywne przyswojenie wiedzy i umiejętności.

Co zmienia najnowsze rozporządzenie w szkoleniach w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Najnowsze rozporządzenie wprowadza szereg istotnych zmian, które mają na celu dostosowanie przepisów BHP do współczesnych realiów pracy.

Co zmienia najnowsze rozporządzenie w szkoleniach w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Jedną z ważniejszych modyfikacji jest aktualizacja definicji stanowiska pracy z monitorem ekranowym. Wcześniej obejmowała ona tylko stanowiska, gdzie praca przy monitorze była dominująca. Teraz definicja ta została rozszerzona i obejmuje również stanowiska, gdzie praca przy monitorze zajmuje co najmniej połowę dobowego czasu pracy.

Ponadto wprowadzono nowe wymagania dotyczące oświetlenia stanowiska pracy. Rozporządzenie precyzuje, że oświetlenie powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych czynności i indywidualnych potrzeb pracownika. Wprowadzono także obowiązek regularnych przeglądów i konserwacji systemów oświetleniowych.

Istotną zmianą jest również rozszerzenie obowiązku zapewnienia pracownikom okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Teraz pracodawca musi zapewnić te środki nie tylko w przypadku, gdy wyniki badań okulistycznych wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego, ale także gdy pracownik już używa okularów lub soczewek, ale potrzebuje innych, specjalnie dostosowanych do pracy przy monitorze.

Rozporządzenie wprowadza także nowe wymagania dotyczące wyposażenia stanowiska pracy. Obejmują one m.in. ergonomiczne krzesła z regulacją wysokości i podparcia pleców, biurka z regulowaną wysokością blatu, a także akcesoria ergonomiczne, takie jak podpórki pod nadgarstki czy podnóżki.

Jakie są zasady przeprowadzania szkoleń BHP zgodnie z rozporządzeniem?

Zgodnie z rozporządzeniem, szkolenia BHP mogą być organizowane i prowadzone przez różne podmioty, np. pracodawcę, jeśli posiada odpowiednie kwalifikacje, wyznaczonych pracowników z odpowiednim przygotowaniem lub placówkę kształcenia ustawicznego, uprawnioną do prowadzenia działalności szkoleniowej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ważnym elementem przeprowadzania szkoleń jest również weryfikacja wiedzy uczestników. Po zakończeniu szkolenia powinien odbyć się egzamin sprawdzający przyswojenie materiału. Pozytywny wynik egzaminu jest warunkiem otrzymania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Formy szkoleń BHP

Szkolenia BHP mogą być przeprowadzane w kilku różnych formach.

Forma szkoleń BHP

Szkolenia okresowe mogą być przeprowadzane w różnych formach:

  • Kurs – tradycyjna forma szkolenia, gdzie uczestnicy spotykają się z prowadzącym w określonym miejscu i czasie;
  • Seminarium – forma bardziej interaktywna, oparta na dyskusji i wymianie doświadczeń między uczestnikami;
  • Samokształcenie kierowane – forma, która pozwala na elastyczne dostosowanie czasu nauki do potrzeb pracownika, często realizowana online.

Niezależnie od wybranej formy najważniejsze jest, żeby program szkolenia okresowego był dostosowany do specyfiki pracy w danej firmie i obejmował zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Część teoretyczna powinna obejmować aktualne przepisy i zasady BHP, natomiast część praktyczna koncentrować się na konkretnych zagrożeniach występujących na danych stanowiskach pracy i sposobach ich minimalizacji.

Minimalny czas trwania szkoleń BHP

Rozporządzenie określa również minimalny czas trwania szkoleń dla różnych grup pracowników.

Minimalny czas trwania szkoleń BHP

Na przykład, szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych powinno trwać minimum 8 godzin, dla pracowników inżynieryjno-technicznych – minimum 16 godzin, a dla pracodawców i osób kierujących pracownikami – minimum 16 godzin.

Jak dostosować szkolenia BHP do wymogów prawnych?

Dostosowanie kursów z bezpieczeństwa i higieny pracy do wymogów prawnych wymaga systematycznego monitorowania zmian w przepisach BHP. To także konieczność regularnego aktualizowania programu szkoleń, a także dopasowania formy szkolenia tak, aby była ona zgodna z prawem.

Łatwiejszym i mniej czasochłonnym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z renomowanymi firmami oferującymi kursy BHP, takimi jak np. Webszkolenie, które aktualizują treść szkoleń zgodnie z ramowym programem zgodnym z rozporządzeniem.

Czy szkolenie BHP może być online? Rozwiewamy wątpliwości

Czy szkolenie BHP może być online?

Tak, szkolenie BHP, czyli zapoznanie z metodami bezpiecznego wykonywania pracy może odbywać się online.

Zgodnie z rozporządzeniem, szkolenia okresowe (z wyjątkiem szkoleń dla pracowników na stanowiskach robotniczych) mogą być realizowane w formie samokształcenia kierowanego. Ta forma doskonale nadaje się do realizacji online i ma wiele zalet:

  • Elastyczność – pracownicy mogą uczestniczyć w szkoleniu w dogodnym dla siebie czasie i miejscu;
  • Oszczędność czasu i kosztów – eliminuje konieczność dojazdu i organizacji sal szkoleniowych;
  • Możliwość dostosowania tempa nauki – każdy uczestnik może uczyć się w takim tempie, jakiego potrzebuje do optymalnego przyswajania wiedzy;
  • Łatwa aktualizacja treści – materiały szkoleniowe online są szybko i łatwo aktualizowane o najnowsze przepisy i informacje.

Warto podkreślić, że choć szkolenia online są dopuszczalne i coraz bardziej popularne, nie wszystkie rodzaje szkoleń BHP mogą być przeprowadzane w tej formie. Na przykład, szkolenia dla pracowników na stanowiskach robotniczych nadal wymagają formy stacjonarnej ze względu na konieczność praktycznego przećwiczenia procedur bezpieczeństwa.

Grupy pracowników uprawnionych do samokształcenia kierowanego

Jak już wspomniano, samokształcenie kierowane może mieć zdalną formę szkolenia umożliwiającego uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia.

Zgodnie z dostępnymi rozporządzeniem, do odbywania szkoleń BHP w formie samokształcenia kierowanego są uprawnieni pracownicy administracyjno-biurowi, których charakter pracy wiąże się z wykonywaniem obowiązków zawodowych zdalnie.

Zapisz się szkolenie BHP w Webszkolenie!

Zyskaj dostęp do aktualnej i rzeczowej wiedzy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dzięki kursom BHP od Webszkolenie! Naszą ofertę wyróżnia:

  • Aktualność – na bieżąco dostosowujemy szkolenia do najnowszych przepisów i standardów BHP;
  • Elastyczność – oferujemy szkolenia online, które można odbyć w dogodnym czasie i miejscu;
  • Certyfikacja – po ukończeniu szkolenia wydajemy oficjalny certyfikat potwierdzający zdobyte kompetencje.

Pamiętaj, że regularne szkolenia BHP to coś więcej niż spełnianie wymagań prawny, ale też inwestycja w bezpieczeństwo i zdrowie Twoich pracowników!

Skontaktuj się w sprawie szkolenia na https://www.webszkolenie.pl/kontakt/.

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony dla potrzeb użytkowników. Korzystanie z tej strony oznacza akceptację plików cookie i podobnych techniologii. Akceptuje Warunki korzystania