Szkolenie okresowe BHP stomatologów i asystentów stomatologicznych

Praca stomatologów i asystentów stomatologicznych odbywa się w odpowiedzialnych i obciążających warunkach, w których czeka wiele zagrożeń. Dlatego regularne odbywanie szkoleń BHP jest niezwykle ważne dla utrzymania najwyższych standardów opieki nad pacjentami i minimalizacji ryzyk występujących na tych stanowiskach pracy.

Szkolenie BHP dla stomatologów

Szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy dla stomatologów musi być dostosowane do oceny zagrożeń występujących podczas pracy na tym stanowisku.

W związku z tym program szkolenia z zakresu BHP dla stomatologów obejmuje takie obszary jak stosowanie środków ochrony indywidualnej, zasady udzielania pierwszej pomocy czy organizacja miejsca pracy ze szczególnym uwzględnieniem zasad ergonomii.

Szkolenie BHP dla asystentów stomatologicznych i asystentek stomatologicznych

Szkolenie BHP dla asystentów i asystentek stomatologicznych jest równie ważne jak dla samych stomatologów. Zapewnia ono odpowiednią wiedzę i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa pracowników i stosowania metod ochrony.

Osoby na stanowisku pracy asystentów stomatologicznych mają obowiązek odbycia szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy, które rozpoczyna się od rozpoznawania i oceny zagrożeń związanych z wykonywaną pracą, przedstawienia zasad bezpiecznego używania sprzętu i narzędzi czy postępowania w razie wypadku.

Bezpieczeństwo i higiena pracy w gabinecie stomatologicznym

W gabinetach stomatologicznych, w których sterylność i bezpieczeństwo to podstawa, szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad BHP. Stomatolodzy i asystenci stomatologiczni narażeni są na wiele zagrożeń, w tym:

  • ryzyko zakażeń przez kontakt z krwią, śliną lub innymi płynami ustrojowymi pacjentów podczas zabiegów stomatologicznych,

  • wystawienie na promieniowanie rentgenowskie,

  • kontakt ze środkami chemicznymi do dezynfekcji i sterylizacji,

  • długotrwała praca w nienaturalnej pozycji, która może prowadzić do problemów z kręgosłupem, czy stawami.

W celu minimalizacji ryzyka negatywnego wpływu tych zagrożeń stomatolodzy powinni przestrzegać ścisłych standardów bezpieczeństwa i higieny, regularnie aktualizować wiedzę na temat BHP, a także stosować się do zaleceń dotyczących ochrony osobistej.

Szkolenie okresowe BHP dla stomatologów i asystentów stomatologicznych

Zobacz darmową próbkę szkolenia

Kolejnym obowiązkowym kursem jest szkolenie okresowe, które każdy stomatolog i asystent stomatologiczny musi powtarzać co 5 lat. To okazja na uzupełnienie wiedzy i dostosowanie jej do aktualnych norm i przepisów. Szkolenie okresowe BHP obejmuje między innymi:

  • zagadnienia związane z procesem bezpiecznego kształtowania warunków pracy,

  • tematy dotyczące profilaktycznej ochrony zdrowia,

  • zasady udzielania pierwszej pomocy,

  • zagadnienia związane z bezpieczną organizacją stanowisk pracy stomatologów i asystentów stomatologicznych.

Szkolenie wstępne BHP dla stomatologów i asystentów stomatologicznych

Każdy nowozatrudniony pracownik musi odbyć wstępne szkolenie BHP i ukończyć je do momentu rozpoczęcia pracy, a obowiązek zorganizowania takiego szkolenia leży po stronie pracodawcy. Obejmuje instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy, który w przypadku stomatologów i asystentów stomatologicznych będzie dostosowany do ich branży, tak, aby uwzględnić specyfikę pracy.

Celem takiego szkolenia jest przekazanie praktycznej wiedzy na temat procedur sterylizacji sprzętu, dezynfekcji pomieszczeń, zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń emitujących promieniowanie rentgenowskie, czy przygotowanie do działania w sytuacjach awaryjnych, takich jak wypadki medyczne, czy pożary.

Szkolenie wstępne w formie online jest dedykowane dla osób pracujących tylko w trybie zdalnym.

W jakim przypadku konieczne jest zdanie szkolenia z Bezpieczeństwa i higieny pracy?

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860, z późn. zm.), każdy nowo zatrudniony pracownik powinien przejść szkolenie z BHP, aby zaznajomić się z zasadami bezpieczeństwa i higieny obowiązującymi w danym miejscu pracy.

W wyjątkowych sytuacjach z odbycia szkolenia będą zwolnione osoby, które posiadają ważne zaświadczenie o odbyciu szkolenia u innego pracodawcy lub odbyły szkolenie okresowe dla grupy pracowników, których program szkolenia ma podobną tematykę do programu szkolenia pracowników stomatologicznych.

Szkolenie BHP wraz ze szkoleniem przeciwpożarowym

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie w miejscu pracy i w ramach szkolenia BHP chciałbyś odbyć też kurs ochrony przeciwpożarowej, to masz do tego okazje dzięki Webszkolenie. Nasz program szkolenia BHP porusza też temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Możesz oszczędzić czas i pieniądze, odbywając kompleksowy kurs obejmujący zarówno BHP, jak i szkolenie przeciwpożarowe. A to wszystko w wygodnej formie online, która umożliwia dostęp do materiałów w dogodnym miejscu i czasie. Szkolenie kończy się egzaminem, po którego zdaniu kursant uzyskuje certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności.

Zdobądź certyfikat BHP online dla dentystów oraz asystentów stomatologicznych z Webszkolenie!

Zadbaj o bezpieczeństwo w środowisku pracy korzystając ze szkolenia BHP od Webszkolenie.

Podczas kursu poznasz obowiązki pracownika i pracodawcy w zakresie BHP, dowiesz się jak zarządzać ryzykiem zawodowym, poznasz też czynniki ryzyka występujące na tym stanowisku pracy i możliwe choroby zawodowe.

W toku kursu zdobędziesz też informacje w zakresie metod ochrony stomatologów i asystentów stomatologicznych, zasad sterylizacji i dezynfekcji instrumentów stomatologicznych, bezpiecznego korzystania z urządzeń radiologicznych, zapobiegania wypadkom czy udzielania pierwszej pomocy.

Skontaktuj się z nami w sprawie szkolenia i zainwestuj w bezpieczną przyszłość Twojego zespołu!

Zamów szkolenie online
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony dla potrzeb użytkowników. Korzystanie z tej strony oznacza akceptację plików cookie i podobnych techniologii. Akceptuje Warunki korzystania