Szkolenie BHP dla florysty - Bezpieczeństwo i higiena pracy w zawodzie florysty

Florystyka to branża, która w ostatnich latach bardzo rozkwitła i to dosłownie. Sprzedawca – florysta to osoba, która obdarzona jest poczuciem estetyki i wrażliwością na piękno natury. Zadania zawodowe florysty tuż obok tworzenia gustownych kompozycji kwiatowych, obejmują wiele innych obowiązków. Jedną z nich jest wykonywanie czynności zawodowych zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Szkolenie BHP dla florysty znajduje się na głównej liście kursów niezbędnych do wykonywania danej kwalifikacji.

Poniższy artykuł pozwoli zrozumieć, dlaczego tak ważne jest profesjonalne szkolenie BHP oraz zadbanie o jak najwyższy poziom higieny pracy w zawodzie sprzedawca – florysta.

Znaczenie szkolenia BHP dla florysty

Znaczenie szkolenia BHP dla florysty

Dekorowanie sal weselnych, własna kwiaciarnia i możliwość zatrudnienia osób, a może wykonywanie kompozycji florystycznych w zakładzie pracy? Wiele osób spełniających się w zawodzie florysta pracuje na pełen etat w różnego rodzaju firmach usługowych. Czas pracy florysty różni się w zależności od miejsca i zapotrzebowania na usługi związane z wykonywaniem dekoracji florystycznych.

Kurs florystyki i certyfikat florystyczny w dłoniach, to otwarta droga do dalszego rozwoju umiejętności zawodowych i oferowania usług. Jednak egzamin potwierdzający kwalifikacje i tytuł florysty nie powinny być końcem edukacji.

Po ukończeniu kwalifikacyjnego kursu przychodzi czas na zadbanie o właściwe stanowisko pracy florysty i bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i przyszłych klientów. Dla każdego florysty ochrona własnego zdrowia i zdrowia osób z otoczenia powinny stanowić priorytet wykonywania zawodu. Niezbędna jest do tego właściwa wiedza z zakresu wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny.

Dlaczego szkolenie BHP jest kluczowe dla florysty?

Specyfika pracy w branży florystycznej to szereg zadań obejmujących projekt dekoracji, tworzenie dekoracji roślinnych, pielęgnację roślin oraz obsługę klienta. Oferowane usługi mogą skupiać się w jednym miejscu (np. własna kwiaciarnia, zakład pracy) lub mieć o wiele większy zasięg (np. wykonywanie kompozycji florystycznych w salach okolicznościowych, kościołach, domach, biurach itp.). Wszystkie te czynności wymagają dobrej znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa i umiejętnego ich wdrażania w codziennej pracy.

Zadania zawodowe florysty a szkolenie BHP

W wielu krajach, w tym również w Polsce, szkolenie z zakresu BHP jest obowiązkowe dla osób, które skończyły kurs florystyczny podstawowy i otrzymały tytuł zawodowy florysty. W zawodzie florysta, szkolenie BHP uznaje się za konieczne do zapewnienia sobie, pracownikom oraz klientom, jak najwyższej jakości świadczonych usług. Umiejętności florystyczne w połączeniu z wiedzą na temat przepisów i zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy to idealny pakiet na dobry start w branży florystycznej.

Ryzyko zawodowe w pracy florysty

Ryzyko zawodowe w pracy florysty

Ryzyko zawodowe w pracy sprzedawca – florysta jest bardzo zróżnicowane. Obejmuje wiele możliwych zagrożeń zdrowotnych i potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest duże. Zaliczamy do nich między innymi:

 • urazy, rany, otarcia i inne rodzaje uszkodzeń skóry powstałe poprzez uderzenie spadającymi przedmiotami, kontakt z ostrymi narzędziami lub zbitym szkłem;
 • ataki astmy, duszności i inne problemy z układem oddechowym poprzez kontakt ze środkami czyszczącymi i możliwe zagrożenia biologiczne;
 • podrażnienie skóry i wysypki alergiczne powstałe przez sztuczne elementy ozdobne materiałów florystycznych, spraye, lakiery i farby do kwiatów ciętych;
 • zagrożenia awaryjne w budynku pracy  (np. pożar, awaria instalacji elektrycznej, zalanie zakładu pracy).

Szkolenie BHP dla pracowników branży florystycznej

Program szkolenia BHP dla florysty
Zobacz darmową próbkę szkolenia

Program szkolenia BHP dla florysty obejmuje takie zagadnienia, jak:

 1. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
 2. Ergonomia (postawa ciała) i czas pracy florysty.

 3. Niezbędne elementy wyposażenia florysty (środki ochrony indywidualnej).

 4. Wytyczne i zasady właściwego przystosowania stanowiska pracy.

 5. Warunki pracy i regulacje prawne w zawodzie sprzedawca – florysta.

 6. Ocena ryzyka zawodowego.

 7. Zasady bezpiecznego użytkowania oraz przechowywania materiałów florystycznych i profesjonalnych narzędzi takich, jak: nóż florystyczny, sekator, nożyczki, pistolet na gorący klej, kombinerki, cążki do drutów, młotek.

 8. Zasady bezpiecznego użytkowania substancji chemicznych, lotnych oraz materiałów i przedmiotów łatwopalnych (w tym materiałów żrących, klejów, farb w sprayu).

 9. Metody postępowania w sytuacjach kryzysowych i zdarzeniach zagrażających zdrowiu lub życiu pracownika i osób z otoczenia (np. wypadek, pożar w miejscu pracy).

Okresowe szkolenie BHP dla florysty

Szkolenie okresowe BHP dla florysty to część całego procesu związanego z bezpieczeństwem i higieną pracy w miejscu wykonywania zawodu. Ten rodzaj szkolenia należy przeprowadzać regularnie, w momencie upływu terminu ważności poprzedniego szkolenia BHP.

Okresowe szkolenie BHP dla florysty

Okresowe szkolenie BHP ma na celu odświeżenie zdobytej wiedzy na poprzednim szkoleniu, a także edukację pracowników w temacie najświeższych zmian w technologiach, regulaminach, procedurach i przepisach prawnych.

Program florystycznego szkolenia jest zbliżony do struktury wstępnych szkoleń BHP. Uczestnik szkolenia okresowego doskonali swoją wiedzę w temacie podstawowych zasad bezpiecznego użytkowania narzędzi i materiałów florystycznych. Ponownie zapoznaje się z informacjami, jak należy reagować w nagłych sytuacjach alarmowych. Program florystycznego szkolenia obejmuje również kwestie związane z ergonomią pracy, czasem pracy i właściwym utrzymaniem higieny osobistej w trakcie wykonywania czynności zawodowych.

Szkolenie okresowe BHP dla florysty to praktyka, zwiększona świadomość potencjalnych zagrożeń i możliwość dalszego wykonywania zawodu na jak najwyższym poziomie.

Wstępne szkolenie BHP dla florysty

Udział w kursie florystycznym i tytuł zawodowy florysty zobowiązują przyszłego pracownika do poszerzenia zakresu swojej wiedzy o kolejne cenne umiejętności mające wpływ na jakość pracy. Wstępne szkolenie BHP w zawodzie sprzedawca – florysta to pierwszy krok do zapoznania się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w miejscu pracy. To istotny element nauki zawodu, którego nie można pominąć.

Obowiązek realizacji wstępnego szkolenia BHP obejmuje zarówno nowego pracownika w zakładzie pracy, jak i osoby, które decydują się na otwarcie działalności gospodarczej (np. własna kwiaciarnia).

Wstępne szkolenie dla pracowników branży florystycznej może zostać przeprowadzone w formie stacjonarnej lub online. Przy czym należy pamiętać, że w przypadku pracowników wykonujących pracę stacjonarnie szkolenie wstępne również musi odbyć się w tej formie.

Podczas szkolenia, florysta szczegółowo realizuje program, cele i zagadnienia. Otrzymuje niezbędną wiedzę dotyczącą zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w branży florystycznej. Jest to niezwykle ważna część całego procesu adaptacji pracownika do nowego stanowiska oraz warunków i zasad panujących w miejscu pracy.

Szkolenie BHP dla florysty z Webszkolenie

Żeby szkolenie BHP wpłynęło na umiejętności wykonywania pracy, a tym samym podniosło kwalifikacje zawodowe pracownika, musi być przeprowadzone profesjonalnie. Program kursu powinien być kompletny, a cele realizowane w sposób zrozumiały dla uczestników szkolenia.

Forma i sposób przekazywania informacji słuchaczom przekładają się na efektywność kursu. Profesjonalne szkolenie BHP dla pracowników branży florystycznej to wiedza teoretyczna połączona z praktyką. Wszystkie te czynności wpływają na zwiększenie świadomości pracowników oraz wyposażenie ich w cenny pakiet informacji.

Kurs kształcenia osób dorosłych w zakresie BHP może być organizowany przez profesjonalną platformę szkoleniową. W Webszkolenie znajdziesz właściwe szkolenie dla branży florystycznej. Wystarczy zarejestrować się na stronie szkoleniowej i dokonać wpłaty. Dostęp do platformy udostępniony będzie od razu, a po zdaniu szkolenia uczestnik otrzyma odpowiednie zaświadczenie.

Zamów szkolenie online
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony dla potrzeb użytkowników. Korzystanie z tej strony oznacza akceptację plików cookie i podobnych techniologii. Akceptuje Warunki korzystania