BHP pracownika — obowiązki i zasady bezpieczeństwa w pracy
Chcesz wiedzieć, jakie obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy spoczywają zarówno na Tobie jako pracowniku, jak i na Twoim pracodawcy? A może chcesz poznać podstawowe zasady BHP pracownika, które pozwolą Ci uniknąć wypadków i chorób zawodowych? Jeśli tak, przeczytaj ten artykuł!
Zasady BHP to zbiór ustalonych norm, które mają na celu zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wszystkim osobom pracującym w danym przedsiębiorstwie. Jako pracownik, masz prawo do wykonywania swoich obowiązków zawodowych w bezpiecznym środowisku, a jednocześnie masz obowiązek przestrzegać określonych zasad, aby chronić siebie i innych.
A jeśli szukasz kompleksowego kursu z zakresu BHP dla siebie lub swoich pracowników, skorzystaj z oferty Webszkolenie. Nasze kursy online są dostosowane do potrzeb pracowników z różnych branż i pozwalają im zdobywać niezbędną wiedzę w wygodny i elastyczny sposób. Dzięki naszym szkoleniom, dowiesz się, jak rozpoznawać zagrożenia, postępować w sytuacjach awaryjnych i skutecznie chronić swoje zdrowie i życie w miejscu pracy.
Jakie są podstawowe obowiązki pracownika dotyczące BHP?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy pracownik ma obowiązek dbać o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych osób w miejscu pracy. I chociaż może brzmieć to dość poważnie, to tak naprawdę chodzi o to, aby wszystkie osoby pracujące w danej firmie mogły czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas wykonywania swoich obowiązków. Właśnie dlatego pracownicy powinni m.in. znać zasady BHP, stosować środki ochrony indywidualnej i zbiorowej oraz pomagać w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa w swoim zakładzie pracy.
Jakie są więc podstawowe obowiązki każdego pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?
- Znajomość zasad bezpieczeństwa: Znajomość i przestrzeganie przepisów BHP jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Jako pracownik, musisz wiedzieć, jak bezpiecznie obsługiwać poszczególne urządzenia, jak samodzielnie dokonać oceny ryzyka zawodowego, jakie są procedury w przypadku awarii czy pożaru i jakie zagrożenia mogą Cię spotkać na Twoim stanowisku pracy.
- Stosowanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej: Czyli np. rękawic lub okularów ochronnych w zależności od rodzaju wykonywanej przez Ciebie pracy. Pamiętaj, że środki ochrony osobistej to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim sposób na to, aby uniknąć sytuacji zagrażających Twojemu zdrowiu.
- Przestrzeganie instrukcji: Każde urządzenie, z którego korzystasz w celu wykonywania pracy, powinno mieć swoją instrukcję obsługi. Przeczytaj ją uważnie i stosuj się do zawartych w niej zaleceń oraz ewentualnych wskazówek przełożonych. To pozwoli uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.
- Zgłaszanie zagrożeń: Zauważyłeś coś, co Cię niepokoi? Może zepsuty kabel, wyciek płynu czy niebezpiecznie ułożone przedmioty? Jako pracownik masz obowiązek niezwłocznie zawiadomić przełożonego o wszystkich przypadkach, które mogłyby stanowić zagrożenie zdrowia lub życia któregoś z pracowników.
- Przechowywanie narzędzi i materiałów w sposób bezpieczny: Pamiętaj, że każde narzędzie i materiał powinny być przechowywane w wyznaczonym miejscu i w taki sposób, który zapobiega ich uszkodzeniu i nie stanowi zagrożenia dla innych.
- Uczestniczenie w szkoleniach BHP: Pracodawca ma obowiązek organizować dla Ciebie szkolenia, podczas których zapoznasz się z zasadami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych zadań i dowiesz się, jak bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Z kolei Twoim obowiązkiem jest w nich uczestniczyć i przyswajać przekazywaną w ich trakcie wiedzę.
Oferta szkoleń BHP od Webszkolenie.pl
Nasza platforma Webszkolenie oferuje kompleksowe kursy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w wygodnej formie online. Nasze szkolenia są dostępne już od 35 zł i umożliwiają naukę w dwóch wersjach językowych – polskiej i rosyjskiej.
W naszej ofercie znajdziesz m.in.:
- szkolenie BHP dla pracodawców,
- szkolenie BHP dla pracowników oświaty,
- szkolenie BHP dla pracowników administracyjno-biurowych,
- szkolenie BHP dla pracowników zatrudnionych w branży beauty,
- szkolenie BHP dla kierowników,
- szkolenie BHP dla pracowników handlowych.
Szukasz kursu BHP dla siebie lub swoich pracowników? Sprawdź naszą ofertę i zamów szkolenie dostępne w 100% online, które można ukończyć w dowolnym miejscu i czasie.
Co ile szkolenie BHP pracownika?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawcy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom szkolenia wstępne oraz okresowe w zakresie BHP.
- Szkolenie wstępne: Przeprowadzane jest przed dopuszczeniem pracownika do pracy i obejmuje zarówno instruktaż ogólny, jak i stanowiskowy. Celem szkolenia wstępnego jest zapoznanie pracownika z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym przedsiębiorstwie.
- Szkolenia okresowe: Częstotliwość szkoleń okresowych zależy od rodzaju wykonywanej pracy i związanych z nią zagrożeń. Dla większości pracowników szkolenia okresowe powinny odbywać się raz na 3-5 lat, jednak w przypadku osób zatrudnionych na stanowiskach, w których występuje podwyższone ryzyko wypadku, szkolenia powinny być przeprowadzane o wiele częściej.
Oto ogólne zasady dotyczące częstotliwości szkoleń okresowych w zakresie BHP w Polsce:
- Co 3 lata: pracownicy wykonujący prace fizyczne, czyli tzw. kadra robotnicza
- Co 5 lat: przedsiębiorcy, kierownicy, pracownicy inżynieryjno-techniczni oraz pracownicy służby BHP
- Co 6 lat: pracownicy administracyjno-biurowi (z pewnymi wyjątkami, np. gdy rodzaj działalności firmy wiąże się z podwyższonym ryzykiem wypadków)
Co obejmują zasady z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy?
BHP to zbiór zasad, przepisów i praktyk, które mają na celu zapewnienie bezpiecznych i zdrowych warunków w danym miejscu pracy. Ich celem jest ochrona życia i zdrowia pracowników oraz zapobieganie wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym.
Zasady BHP obejmują m.in:
- Ocenę ryzyka zawodowego: Polega ona na identyfikacji wszystkich czynników, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników w danym zakładzie pracy. Dzięki takiej ocenie, można wdrożyć m.in. odpowiednie środki zapobiegawcze.
- Prawa i obowiązki pracownika: Każdy pracownik musi przestrzegać przepisów BHP, dbać o higieniczne warunki pracy, stosować się do wskazań lekarskich i korzystać ze środków ochrony indywidualnej wtedy, gdy jest to konieczne.
- Zasady higieny w miejscu pracy: Obejmuje to aspekty, takie jak jak ergonomia stanowiska pracy, zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, wentylacji i temperatury, a także dostęp do wody pitnej i pomieszczeń sanitarnych.
- Stosowanie środków ochronnych: W tym środków ochrony zbiorowej, takich jak systemy wentylacji, osłony maszyn, a środki ochrony indywidualnej to np. kaski, rękawice i okulary ochronne. Zadaniem jednych i drugich jest minimalizowanie ryzyka wystąpienia wypadków i urazów w miejscu pracy.
- Obowiązki pracodawcy: Pracodawca ma szereg obowiązków związanych z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Musi on między innymi: przeprowadzać ocenę ryzyka zawodowego, zapewniać środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, organizować szkolenia BHP, prowadzić odpowiednią dokumentację oraz współpracować z pracownikami w zakresie BHP.
Co mówi art. 211 kodeksu pracy?
Artykuł 211 Kodeksu pracy omawia podstawowe obowiązki pracowników w zakresie przestrzegania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zgodnie z jego treścią, pracownicy mają obowiązek:
- Przestrzegać przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Oznacza to, że pracownik powinien stosować się do wszystkich instrukcji i procedur dotyczących BHP w danym miejscu pracy.
- Dbać o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych pracowników. To zobowiązuje pracownika do odpowiedzialnego postępowania, które nie zagraża ani jemu, ani wszystkim innym osobom zatrudnionym w danym przedsiębiorstwie.
- Współdziałać z pracodawcą w wypełnianiu obowiązków dotyczących BHP. To oznacza aktywne uczestniczenie w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy, informowanie pracodawcy o każdym zauważonym w zakładzie pracy wypadku lub zagrożeniu oraz uczestniczenie w szkoleniach BHP (i poddawanie się wymaganym egzaminom sprawdzającym przyswojoną wiedzę).
Pamiętaj, że naruszenie przepisów art. 211 Kodeksu pracy może skutkować zastosowaniem przez pracodawcę stosownych środków dyscyplinarnych, takich jak upomnienie, nagana czy kara pieniężna.
Szkolenie BHP z certyfikatem na Webszkolenie.pl od 35 zł!
Jeśli szukasz profesjonalnego kursu BHP dla siebie lub swoich pracowników, skorzystaj z oferty Webszkolenie! Oferujemy kompleksowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w wygodnej formie online. Kupując nasz kurs, możesz uczyć się w dowolnym miejscu i czasie, a po ukończeniu egzaminu końcowego, otrzymasz od nas oficjalny certyfikat potwierdzający zaliczenie kursu w formie elektronicznej.
Skontaktuj się z nami lub już teraz zamów szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w formie online i dokonaj opłaty. Po jej zaksięgowaniu otrzymasz od nas dostęp do nowoczesnej platformy szkoleniowej dostępnej 24/7.