Czy szkolenie wstępne może być online

Przeprowadzanie szkoleń BHP to obowiązek praktycznie każdego pracodawcy. Dużym ułatwieniem w ich realizacji jest możliwość odbycia kursów BHP online. To wygodna forma, określona przez ustawodawcę jako samokształcenie kierowane. Jednak nie wszystkie typy szkoleń mogą zostać przeprowadzone w takiej formie. Które z nich zgodnie z prawem można zrealizować online? Poznaj obowiązujące regulacje w tym zakresie.

Szkolenia BHP przez internet

Przeprowadzenie szkolenia w formie zdalnej jest wygodnym rozwiązaniem zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. To możliwość odbycia kursu w dowolnym momencie i w dowolnym miejscu. Na rynku działa wiele firm, które oferują obowiązkowe szkolenia BHP online. Ważne, aby każde z nich było dostosowane do stanowiska danego pracownika i rodzaju wykonywanych przez niego obowiązków.

Szkolenie wstępne BHP online

Wszystkie szkolenia BHP w czasie pandemii można było realizować online. Ta sytuacja uległa jednak zmianie wraz z odwołaniem stanu epidemicznego. Dlatego też od 1 lipca 2023 szkolenia wstępne muszą odbywać się w formie stacjonarnej. Jednak istnieje kilka wyjątków od tej reguły. Jakich sytuacji dotyczą?

Wstępne szkolenie BHP w pracy zdalnej

Niektóre szkolenia BHP mogą odbywać się online nawet po zniesieniu stanu epidemicznego. Dotyczy to osób na stanowiskach administracyjno-biurowych, pracujących całkowicie zdalnie lub hybrydowo.

Czy wszystkie szkolenia wstępne można przeprowadzić online?

Przeprowadzenie szkoleń wstępnych w formie online jest dozwolone tylko dla niektórych grup pracowników. Dotyczy to osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych, pracujących zdalnie lub hybrydowo. We wszystkich innych sytuacjach przeprowadzanie szkoleń wstępnych musi odbywać się w formie stacjonarnej.

Zobacz darmową próbkę szkolenia

Czym jest szkolenie wstępne BHP?

Pierwszym szkoleniem, które pracownik musi odbyć, jest szkolenie wstępne. Powinno zostać przeprowadzone przed dopuszczeniem go do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Obejmuje instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy.

Instruktaż ogólny podczas szkolenia wstępnego ma zapoznać pracownika z podstawowymi przepisami BHP, prawem pracy, zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ewakuacji, a także zagrożeń zawodowych i środowiskowych. Dotyczy:

 • nowo zatrudnianych pracowników,
 • studentów odbywających praktykę,
 • uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu.

Instruktaż stanowiskowy dotyczy zagrożeń występujących na konkretnym stanowisku pracy i sposobów ochrony przed nimi.

Szkolenie okresowe BHP online

Szkolenie okresowe może być realizowane zdalnie przez pracowników na wszystkich stanowiskach, z wyłączeniem pracowników robotniczych. Mogą je odbyć między innymi

Czy można realizować szkolenia BHP online?

W ramach szkolenia w formie online wyróżnia się:

 • Szkolenie samokształcenie – umożliwia pracownikowi samodzielne zdobywanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy, w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie. Ta forma szkolenia wymaga udostępnienia pracownikowi materiałów szkoleniowych i umożliwienie kontaktu z osobą, która zapewnia te materiały.
 • Naukę zdalną podczas webinaru – czyli wykłady online przeprowadzane przez internet. Odbywają się w czasie rzeczywistym, dzięki czemu umożliwiają komunikację między prowadzącym a kursantami.

Plusy e-szkoleń BHP

Zgodne z obowiązującymi przepisami prawa szkolenia mają wiele plusów. To między innymi:

 • dostęp do materiałów od razu po opłaceniu zamówienia,
 • możliwość przeprowadzania szkoleń w każdym miejscu i czasie,
 • brak konieczności ustalania konkretnego terminu i organizowania sali do przeprowadzenia szkolenia w grupie,
 • możliwość nauki w takim tempie, jakie najbardziej odpowiada uczestnikowi,
 • możliwość wielokrotnego powracania do danego tematu.

Minusy e-szkoleń BHP

 • realizacja szkolenia BHP online nie jest możliwa dla pracowników na stanowiskach robotniczych,
 • starsze osoby nie zawsze mają dostęp do urządzeń z internetem, więc nie będą w stanie swobodnie odbyć szkolenia online.

Szkolenia z BHP online – zdaj kurs BHP z Webszkolenie

Webszkolenie oferuje obowiązkowe szkolenia BHP pracowników na różnych stanowiskach. Udostępniane przez nas kursy są zgodne z przepisami prawa, a uzyskanie certyfikatu potwierdzającego zdobycie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy jest bardzo proste.

W ofercie naszych kursów online posiadamy między innymi:

Aby obyć zdalne szkolenie BHP i zdać kurs z Webszkolenie wystarczy wykonać 3 proste kroki:

1. Wybór szkolenia BHP

Wybierz rodzaj szkolenia, które chcesz odbyć. Dokonaj wpłaty, a my od razu przekażemy Ci dostęp do wybranego kursu.

2. Realizacja szkolenia

Ucz się w wygodnej formie, w miejscu i czasie, które najbardziej Ci odpowiada. Udostępniane przez nas treści mają formę filmów, prezentacji, a także plików do pobrania.

3. Test wiedzy

Sprawdź zdobytą wiedzę w teście podsumowującym szkolenie. Po zaliczeniu testu wygenerujemy certyfikat w formie elektronicznej, które można wydrukować.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Zamów szkolenie online
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony dla potrzeb użytkowników. Korzystanie z tej strony oznacza akceptację plików cookie i podobnych techniologii. Akceptuje Warunki korzystania